Ar žindymas ilgiau nei vienerius metus naudingas vaiko sveikatai?

Autoriai: Audronė Mulevičienė, Edita Rutkauskienė, Žygimantas Abramikas

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikius maitinti vien tik motinos pienu iki šešių mėnesių amžiaus, o pradėjus maitinti papildomu maistu – iki dvejų metų ar ilgiau, kol to pageidauja mama ir vaikas. Tačiau neretai tenka susidurti su nuomone, jog žindymas po pirmojo gimtadienio netenka prasmės.

Mes siekėme atsakyti į klausimą, ar ilgalaikis žindymas (daugiau nei vienerius metus) yra naudingas vaiko sveikatai, ir PubMed duomenų bazėje atlikome mokslinių tyrimų paiešką. Į apžvalgą įtraukėme tik tas sistemines apžvalgas, kuriose buvo nagrinėtas ilgalaikio žindymo poveikis vaikų sergamumui infekcinėmis ir neinfekcinėmis ligomis bei mirštamumui.

Rezultatai

Bendra sisteminių apžvalgų kokybė yra patenkinama.

Nustatyta, jog žindomi vaikai 2 kartus rečiau serga apatinių kvėpavimo takų, žarnyno infekcijomis ir rečiau gydomi stacionare. Be to, jie 2 kartus rečiau miršta nuo infekcinių susirgimų bei kitų priežasčių. Tačiau Horta ir kt. (2013), vertindami žindymo ir infekcinių viduriavimų ryšį, atkreipė dėmesį, jog ilgalaikis žindymas buvo susijęs su aukštesniu motinos išsilavinimu bei socialine padėtimi – kofaktoriais, kurie galėjo turėti poveikio rezultatams.

Nors yra tvirtų įrodymų, jog ilgalaikis žindymas per pusę sumažina neteisingo sąkandžio formavimosi riziką, rezultatai dėl ankstyvojo dantų ėduonies prieštaringi. Tham ir kt. (2015) atlikta sisteminė apžvalga, skelbianti, jog ilgalaikis žindymas 2 kartus padidina šio susirgimo riziką, buvo prasčiausios kokybės: dėl duomenų rinkimo ypatumų, kitų nekontroliuotų rizikos veiksnių, didelio rezultatų heterogeniškumo neįmanoma pateikti tvirtų išvadų ir reikia atlikti daugiau geros kokybės tyrimų.

Taip pat įrodyta, jog ilgalaikis žindymas trečdaliu sumažina nutukimo riziką, nors antrojo tipo cukrinio diabeto rizikai, bendro cholesterolio kiekiui kraujyje ir arterinio kraujo spaudimo dydžiui neturi jokio poveikio.

Išvados

Remdamiesi atlikta apžvalga, galime teigti, jog žindymas yra ne mažiau svarbus augančio vaiko organizmui ir po pirmojo gimtadienio, o kai kurie teigiami efektai pasiekiami tik žindant ilgiau nei vienerius metus.

Nors dalis publikacijų susistemino besivystančiose šalyse atliktų mokslinių tyrimų duomenis (Sankar et al, 2015), negalime atmesti, jog rezultatai aktualūs ir išsivysčiusioms šalims: išvengus susirgimų, galima sumažinti šeimos patiriamą stresą, netiesioginius finansinius nuostolius dėl tėvų/globėjų nedarbingumo slaugant vaiką ir tiesiogines sveikatos priežiūros sistemos išlaidas gydymui.

Literatūra

1. Shi T, Balsells E, Wastnedge E, Singleton R, Rasmussen ZA, Zar HJ, Rath BA, Madhi SA, Campbell S, Vaccari LC, Bulkow LR, Thomas ED, Barnett W, Hoppe C, Campbell H, Nair H. Risk factors for respiratory syncytial virus associated with  acute lower respiratory infection in children under five years: Systematic review and meta-analysis. J Glob Health. 2015 Dec;5(2):020416.
  2. Lamberti LM, Zakarija-Grković I, Fischer Walker CL, Theodoratou E, Nair H, Campbell H, Black RE. Breastfeeding for reducing the risk of pneumonia morbidity  and mortality in children under two: a systematic literature review and meta-analysis. BMC Public Health. 2013;13 Suppl 3:S18.
  3. 21.Horta, BL and Victora, CG. Short-term effects of breastfeeding: a systematic review of the benefits of breastfeeding on diarhoea and pneumonia mortality. World Health Organization, Geneva; 2013
  4. Sankar MJ, Sinha B, Chowdhury R, Bhandari N, Taneja S, Martines J, Bahl R. Optimal breastfeeding practices and infant and child mortality: a systematic review and meta-analysis. Acta Paediatr. 2015 Dec;104(467):3-13.
  5. Tham R, Bowatte G, Dharmage SC, Tan DJ, Lau MX, Dai X, Allen KJ, Lodge CJ. Breastfeeding and the risk of dental caries: a systematic review and meta-analysis. Acta Paediatr. 2015 Dec;104(467):62-84.
  6. Peres KG, Cascaes AM, Nascimento GG, Victora CG. Effect of breastfeeding on malocclusions: a systematic review and meta-analysis. Acta Paediatr. 2015 Dec;104(467):54-61.
  7. Horta, BL, de Mola, CL, and Victora, CG. Long-term consequences of breastfeeding on cholesterol, obesity, systolic blood pressure, and type-2 diabetes: systematic review and meta-analysis. Acta Paediatr Suppl. 2015; 104: 30–37