Sėkmingesnė astmos kontrolė pasiekiama vadovaujantis seilių eozinofilų skaičiumi

Šįkart noriu pristatyti svarbų straipsnį išėjusį dar 2002 metais, kuris turėjo pakeisti astmos profilaktiką, bet dėl neaiškių priežasčių vis yra ignoruojamas atnaujinant globalias astmos gaires. Gairės astmos gydymui iš esmės yra labai panašios visose pasaulio šalyse ir reikšmingai nesikeitė jau daugiau nei dešimtmetį. Dabartinė rekomenduojama astmos profilaktika, siekiant parinkti optimalų gydymo intensyvumą, remiasi paciento simptomais, astmos paūmėjimo dažniu, paprastais oro takų funkcijos testais ir beta-2 agonistų naudojimo dažniu. Pradedama nuo beta-2 agonistų, jei kontrolė nepakankama – pridedami mažos dozės kortikosteroidai, ilgo veikimo beta-2 agonistai, leukotirienų antagonistai, aukštos dozės inhaliuojami steroidai ir galiausiai geriami kortikosteroidai. Pastarasiais metais į rinką pateko mepolizumabas (antikūnis prieš interleukiną-5), skiriamas pacientams kaip paskutinis gydymo būdas, kurių astma nesėkmingai kontroliuojama su profilaktiniais geriamaisiais kortikosteroidais 1.

Eozinofilų skaičius dažnai būna pakilęs astmoje ir seilių hipereozinofilija išsivyksto dar kelios savaites prieš astmos paūmėjimą 2. Green et al. įvykdė atsitiktinių imčių tyrimą, norėdami nustatyti, ar astmos kontrolė yra sėkmingesnė laikantis gairėse nurodytais astmos sunkumo kriterijais (simptomai, beta-2 agonsitų vartojimo dažnis) ar siekiant palaikyti normalų seilių eosinofilų kiekį (<3% visų leukocitų) 3. Tyrimas truko 12 mėnesių, buvo patikimai aklintas, įtraukė 74 pacientus ir turėjo žemą pacientų atkritimo dažnį (po 3 iš kiekvienos grupės). Rezultatai įtikinamai parodė, jog kontrolė remiantis biologiniu markeriu – eozinofilų skaičiumi seilėse – suteikė kur kas sėkmingesnę astmos kontrolę: mažiau sunkaus paūmėjimo atvejų per 12 mėnesių (35 prieš 109, p=0.01; grafikas), mažiau priėmimų į ligoninę (1 prieš 6, p=0.047) ir 63% žemesnį seilių eozinofilų kiekį. Nors eozinofilai yra ypač jautrūs kortosteroidų gydymui, profilaktikos rėžimas besiremiantis eozinofilu kiekiu nepadidino kortikosteroidų suvartojimo. Priešingai, gelbėjamųjų prednisolono kursų buvo suvartota kur kas daugiau klasikinės profilaktikos grupėje (24 prieš 73, p=0.008).

Grafikas. Suminis astmos paūmėjimo atvejų skaičius remiantis gairėmis ir seilių eozinofilų skaičiumi (paimta iš Green et al. Lancet 2002)

Kitas šio tyrimo atradimas buvo, jog astmos paūmėjimai kai kuriems asmenims įvyksta be eozinofilų padidėjimo. Šie paūmėjimo atvejai vangiai reaguoja į kortikosteroidų terapiją. Tad astma, nors kliniškai viena liga, biologiškai turi bent du tipus, kurie yra smarkiai skirtingi. Šio tyrimo rezultatai pateikia pakankamai neblogus įrodymus, jog profilaktika remiantis biologiniais markeriais duoda kur kas geresnius rezultatus. Autorių atlikta ekonominė analizė parodė, jog profilaktika remiantis tiek eozinofilų kiekiu seilėse tiek įprastinėmis gairėmis turi panašią finansinę naštą. Įprastinių gairių profilaktika netgi kiek brangesnė (tikriausiai dėl didesnio paūmėjimo skaičiaus). Nors pastarosios gairės neakcentuoja skiritingų staigių biologinių oro takų obsturkcijos tipų, pulmonologai kai kuriose pasaulinėse klinikose dažnai naudoja eozinofilų kiekius geresnei ne tik astmos, bet ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) terapijai. Apie skirtingus biologinius LOPL tipus ir kaip universalus terminas mėgina sugretinti skritingas ligas – kitame straipsnyje.

Straipsniai

1.            Haldar P, Brightling CE, Hargadon B, et al. Mepolizumab and exacerbations of refractory eosinophilic asthma. The New England journal of medicine 2009; 360(10): 973-84.

2.            Jatakanon A, Lim S, Barnes PJ. Changes in sputum eosinophils predict loss of asthma control. American journal of respiratory and critical care medicine 2000; 161(1): 64-72.

3.            Green RH, Brightling CE, McKenna S, et al. Asthma exacerbations and sputum eosinophil counts: a randomised controlled trial. Lancet (London, England) 2002; 360(9347): 1715-21.