Depresijos gydymas onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams

Didžioji depresija dažnai ištinka onkologinėmis ligomis sergančius pacientus ir yra rimta, tačiau dažnai praleidžiama ir negydoma, ligos komplikacija. SMaRT Oncology tyrėjų grupė Lancet, Lancet Oncology  ir Lancet Psychiatry išleido trijų dalių tyrimą, kurių metu buvo nagrinėjamas didžiosios depresijos paplitimas ir jos gydymas tarp skirtingomis onkologinėmis ligomis sergančių pacientų. Tyrėjų komanda taip pat įvertino aktyvaus didžiosios depresijos gydymo integravimo į standartinę vėžio gydymą, naudą.

Škotijoje vykdytas onkologinėmis ligomis sergančių gyventojų tyrimas parodė, jog didžiosios depresijos paplitimas yra didžiausias tarp plaučių vėžiu (13%) ir ginekologiniais vėžiais (11%) sergančių pacientų. Jaunesni pacientai ir pacientai, gyvenantys sunkesnėmis socioekonominėmis aplinkybėmis, turėjo depresiją dažniau. Iš visų pacientų, turinčių didžiąją depresiją, net 73% negavo jokio potencialiai efektyvaus gydymo nuo depresijos.

Sharpe et al. išbandė į onkologinę gydymo programą integruoto depresijos gydymo efektyvumą, palygindamas jį su įprasta vėžio gydymo programa. Iš aktyviai nuo depresijos gydytų onkologine liga sergančių pacientų, po 24 savaičių 62% pacientų depresijos simptomų sumažėjo bent pusiau (pagal Symptom Checklist Depression Scale; SCL-20). Tik 17% pacientų, gydytų įprastai, depresijos simptomų sumažėjo pusiau.

Trečioje fazėje SMaRT Oncology grupė įdiegė depresijos gydymą į prastą prognozę turinčio plaučių vėžio gydymo planą. Po 7 mėnesių net 30% pacientų buvo mirę nuo vėžio, tačiau tarp išgyvenusių, nuo depresijos gydyti pacientai turėjo smarkiai palengvėjusius depresijos simptomus, aukštesnio lygmens funkcionavimą ir geresnę gyvenimo kokybę.

Ši straipsnių serija parodo, jog didžioji depresija tarp onkologinėmis ligomis sergančių pacientų yra labai dažna. Nepaisant to, tarp šių pacientų depresija yra, dauguma atvejų, nediagnozuojama arba ignoruojama. Aktyvaus depresijos gydymo integravimas į standartinį vėžio gydymo planą drastiškai sumažina depresijos simptomus bei pagerina gyvenimo kokybę tarp vėžiu sergančių pacientų. Šiuo metu vykdomas tyrimas, norint nustatyti, ar komorbidinės didžiosios depresijos gydymas duoda geresnius onkologinių ligų išgyvenanmumo rodiklius.

Prevalence, associations, and adequacy of treatment of major depression in patients with cancer: a cross-sectional analysis of routinely collected clinical data
Walker, Jane et al. The Lancet Psychiatry, 2014; 1(5): 343 – 350

Integrated collaborative care for comorbid major depression in patients with cancer (SMaRT Oncology-2): a multicentre randomised controlled effectiveness trial
Sharpe, Michael et al. The Lancet, 2014; 384(9948): 1099 – 1108